Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad internetu galite pasitikrinti savo draudimo privalomuoju sveikatos draudimu galiojimą, užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę, sužinoti apie Jums suteiktas kompensuojamąsias medicinos paslaugas ir vaistus bei dar daugiau?
Apklausų rezultatai
Vilniaus TLK adresas

Vilniaus TLK darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Ministrė R. Šalaševičiūtė ragina neskubėti išlaidauti perkant endoprotezus Atnaujinta 2015-08-21
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka.

Šiais metais kelio ir klubo sąnarių endoprotezams įsigyti bei apmokėti jų keitimo operacijas skirta net 20 proc. daugiau lėšų. Nepaisant to, atliktų per pusmetį operacijų skaičius sumažėjo. Tai atsitiko todėl, kad nemokamus endoprotezus gavę pacientai atsisako operacijos nukeldami ją vėliau. Kita vertus, neretai norėdami skubiau pasikeisti sąnarį, žmonės perka endoprotezus gerokai permokėdami. Todėl Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė ragina prieš perkant endoprotezą pasinaudoti kitomis eilės mažinimo galimybėmis, o sulaukus nemokamo sąnario, nekenkti sau ir neatidėlioti operacijos.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį padaugėjo pacientų, gavusių nemokamus endoprotezus. Jų sulaukė 7415 pacientai, kai tuo pat metu pernai juos gavo 1 tūkst. pacientų mažiau. Nepaisant to, sumažėjo atliekamų operacijų skaičius – 2014 m. per pusmetį jų atlikta 3161, o šiemet per tą patį laikotarpį – 3016. Taip yra todėl, kad žmonės, kurie gauna endoprotezą nemokamai ir sulaukia savo operacijos datos, neskuba operuotis – nukelia sąnario keitimo operaciją vėlesniam laikui. Šiemet operacijas atidėjo net 3989 pacientai, t. y. 1543 daugiau, nei pernai tuo pačiu metu.

Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė ragina gyventus būti sąmoningais ir neskubėti priimti jiems nepalankių sprendimų. Pirmiausia ji ragina žmones neatidėlioti operacijos, nes taip jie kenkia ne tik sau, versdami save kentėti skausmus dėl nevisaverčio judėjimo. Taip elgdamiesi jie kenkia ir kitiems eilėje laukiantiems pacientams bei gydytojams, nes taip yra trikdomas kitų operacijų planavimas.

Be to, ministrė R. Šalaševičiūtė apgailestauja, kad vis dar yra žmonių, norėdami gauti greičiau jiems reikalingas kelio ir klubo keitimo operacijų paslaugas, patys perka endoprotezus, už kurios gerokai permoka. 

„Nuoširdžiai patariu: nereikia skubėti pirkti šių gaminių savo lėšomis. Dažnai pacientai, nusprendę nelaukti eilėje ir patys susimokėti už endoprotezus, už juos permoka dvigubai, o kartais net ir dar daugiau. Pavyzdžiui, jei vidutiniškai klubo sąnario endoprotezas su priedais VLK kainuoja apie 430-870 eurų, tai pacientas už identiškus gaminius iš savo kišenės sumoka 1300 -1900 eurų. Tai reiškia, kad jis permoka 63 proc.“, – atkreipia dėmesį ministrė.

Ministrė ragina pacientus prieš perkant endoprotezą, pasidomėti kitomis galimybėmis sutrumpinti eilę.

„Svarbu nepamiršti, kad galima pasirinkti kitą gydymo įstaigą, kurioje tokios operacijos atliekamos ir kur laukimo eilės yra trumpesnės arba jų išvis nėra. Pacientas turi teisę keisti gydymo įstaigą, tad kodėl ja nepasinaudoja? Raginu pasidomėti kur galima greičiau sulaukti eilės, o ne skubėti mokėti didelių pinigų už tokias paslaugas, už kurias apsiima mokėti valstybė“, – sako ministrė.

Daugiausiai tokių kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijų atlieka Kauno klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė bei Vilniaus universitetinė ligoninė Santariškių klinikos.

Kelio ir klubo sąnarių bei kitus endoprotezus ir jų priedus perka VLK ir paskirsto gydymo įstaigoms, atliekančioms minėtas operacijas. Jei pacientas pasirenka VLK pirktą endoprotezą ir sulaukia savo eilės, jam nei už šį gaminį, nei už operaciją mokėti nereikia, nes tai apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Jei pacientai endoprotezus įsigyja savo lėšomis, jiems yra išmokamos nustatyto dydžio kompensacijos iš PSDF, sulaukus savo eilės.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,
samrsv@sam.lt, www.sam.lt


Pasitikrinkite
Rūpinkitės sveikata – naudokitės ligonių kasų paslaugomis internetu
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas