Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad mokyklas ir nuolatines studijas baigiantys jaunuoliai valstybės lėšomis yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d., todėl jau turėtų domėtis savo tolesniu draudimu?
Apklausų rezultatai
Vilniaus TLK adresas

Gyventojų priėmimo laikas
I–IV 7.30–18.00
V 7.30–16.45
VI 9.00–13.00

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Vilniaus TLK (administracijos) darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


VLK: medikai kritikuoja pačių nupirktus akių lęšiukus, dėl kurių pacientams kilo uždegiminės reakcijos Atnaujinta 2014-01-31

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nuomone, medikai  turėtų prisiimti atsakomybę už akių lęšiukus, kuriuos implantavus daliai pacientų kilo uždegiminės reakcijos, bei atsiprašyti pacientų, nes būtent medikai priėmė sprendimą pirkti šiuos gaminius. 

VLK informuoja, kad komisijai priklausiusiems medikams atlikus bandymus su šiais lęšiukais, paaiškėjo, jog jie gali sukelti uždegimines reakcijas po kataraktos operacijos. Tačiau net ir žinant apie galimas komplikacijas, buvo nuspręsta, kad VLK turi pirkti šiuos lęšiukus. 

VLK apgailestauja dėl to, kas įvyko ir ragina pacientus, kuriems nuo 2012 m. gruodžio 18 d. iki 2013 m. birželio 20 d. implantavus tiekėjo „Medex baltic“ pristatytus akių lęšiukus kilo uždegiminės reakcijos. Jeigu pacientai turi abejonių dėl savo regėjimo, jie kviečiami ateiti į gydymo įstaigas jo pasitikrinti. VLK išsiuntė kreipimąsi gydymo įstaigoms prašydama sudaryti sąlygas šiuos pacientus konsultuoti, ištirti. 

2012 m. perkant intraokulinius akių lęšiukus, 81 proc. komisijos narių sudarė profesionalūs medikai, akių ligų specialistai. VLK direktoriaus įsakymu sudarytą komisiją sudarė 21 narys, iš kurių –17 medikų, einančių atsakingas pareigas Santariškių, Kauno klinikose, Respublikinėje Vilniaus universiteto ligoninėje, Antakalnio ir Centro poliklinikose, Panevėžio, Šiaulių, Respublikinėje Klaipėdos, Klaipėdos universiteto ligoninėse bei keliose privačiose gydymo įstaigose. Nuo komisijos darbo buvo nusišalinęs tik vienas medikas iš Santariškių klinikų, kuris deklaravo dalyvavęs vieno gamintojo organizuotojo konferencijoje užsienyje. Likę 4 komisijos nariai – pacientų organizacijos atstovas ir 3 VLK atstovai. 

VLK apmaudu,  kad medikai,  net žinodami, jog akių lęšiukai kelia abejonių, priėmė sprendimą, jog jie turi būti pristatyti į gydymo įstaigas. Atlikę bandymus su lęšiukais, medikai nustatė: gauta ryški uždegiminė reakcija, bet juos galima naudoti. Tai užrašyta VLK turimuose posėdžių protokoluose, kurie buvo parašyti perkant minėtus akių lęšiukus. 

VLK duomenimis, pacientų,  kuriems implantavus šiuos lęšiukus buvo kilusios uždegiminės reakcijos, yra nedaug – 29. Jie sėkmingai išgydyti, papildomai skyrus 2–3 dienų gydymą ligoninėje hormonais bei antibiotikais. Už gydymą apmokėjo ligonių kasos. Atkreipiame dėmesį, kad apie šiuos atvejus pranešė medikai – dėl lęšiukų kokybės negauta nė vieno paciento skundo. Lęšiukai nedelsiant buvo išimti iš rinkos, kai tik atsakingas institucijas – Sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinę sveikatos priežiūros veiklai akreditavimo tarnybą ir VLK – pasiekė medikų informacija apie kilusias komplikacijas. 

VLK dar laukia informacijos iš Valstybinės sveikatos priežiūros veiklai akreditavimo tarnybos,  ar didesniam pacientų skaičiui nebuvo kilusios uždegiminės reakcijos, implantavus minėtus lęšiukus. 

Negalutiniais duomenimis, pacientams buvo implantuoti 1364 lęšiukai, likusieji 4080 grąžinti tiekėjui.  

Valstybinė sveikatos priežiūros veiklai akreditavimo tarnyba uždraudė laikinai – nuo š. m. gegužės 29 d. –naudoti akių lęšiukus, o nuo birželio 20 d. nurodyta jų nebenaudoti. Tai reiškia, kad gydymo įstaigose nuo gegužės 29 d. pacientams nebegalėjo būti atliekamos operacijos naudojant šiuos lęšiukus. Jei šiuo periodu, kai buvo uždrausta juos naudoti, buvo atliktos operacijos su šiais lęšiukais, reiškia, buvo nusižengta teisės aktams ir pažeistos pacientų teisės. 

Tiekėjui – bendrovei „Medex baltic“ buvo nurodyta surinkti iš gydymo įstaigų lęšiukus, kad jie nebebūtų implantuojami pacientams. Tiekėjas tai padarė ir grąžino už šiuos gaminius sumokėtas PSDF biudžeto lėšas. 

Įvertinus, kad nebuvo atliktas išsamus tyrimas, neįvertinti medicininiai aspektai, negalima tiksliai atsakyti, dėl ko pacientams kilo uždegiminės reakcijos. Medicinoje tai nėra netikėta, nes į žmogaus organizmą implantuojant svetimkūnį (šiuo atveju – akių lęšiuką), tikėtina, kad gali kilti uždegiminė reakcija. 

Siekiant išvengti, kad ateityje tokios situacijos nepasikartotų, bus sugriežtinta tvarka, perkant akių lęšiukus. Sudarant technines specifikacijas, bus nustatyti papildomi reikalavimai, griežtesnės papildomos prevencinės priemonės, bus reikalaujama didesnės tiekėjų bei gamintojų atsakomybės.  


Pasitikrinkite
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas