Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad renkantis gydymo įstaigą (polikliniką, medicinos centrą ir pan.) svarbu pasirinkti tą, kuri yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa, kad gydymo išlaidos būtų apmokėtos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto?
Apklausų rezultataiVilniaus TLK adresas
Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius
Kaip rasti: map


Gyventojų priėmimo laikas
I–IV 7.30–18.00
V 7.30–16.45
VI 9.00–13.00

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Vilniaus TLK (administracijos) darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Už nukentėjusių žmonių gydymą kasmet išieškoma vis didesnė pinigų suma Atnaujinta 2014-02-07

Kasmet surenkama vis didesnė pinigų suma į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą iš asmenų, kurie padarė žalą kitų žmonių sveikatai, už kurių gydymą apmokėjo ligonių kasos šio biudžeto lėšomis. Štai vien pernai iš jų buvo išieškota ir į PSDF biudžetą sugrįžo beveik 6 mln. litų, 2012-aisiais – daugiau kaip 5,35 mln. litų, o 2011-aisiais – 4,32 mln. litų.

Žala kitų žmonių sveikatai dažniausiai padaroma dėl neblaivių, asocialių asmenų sukeltų muštynių, buitinių konfliktų, eismo įvykių ar kitokių nusikaltimų metu, o jų gydymo išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Nusikaltimus padarę žmonės per nustatytą laikotarpį privalo atlyginti žalą šiam biudžetui. 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Teisės skyriaus vedėjos Vitalijos Griškovos teigimu, galimybė išieškoti lėšas iš fizinių ir juridinių asmenų už žalą, padarytą apdraustojo sveikatai, yra įtvirtinta Sveikatos draudimo įstatyme. Todėl VLK, siekdama sugrąžinti į PSDF biudžetą lėšas, kuriomis buvo apmokėtos dėl kitų asmenų kaltės nukentėjusių žmonių gydymo išlaidos, glaudžiai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis. 

„Žalos išieškojimu rūpinasi teritorinės ligonių kasos (TLK). Tai jos daro gavusios policijos komisariatų, prokuratūrų informaciją apie nusikaltimus:  žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, dėl kurių nukentėjusieji gydomi PSDF biudžeto lėšomis“, - tvirtino V. Griškova. 

TLK darbuotojai, apskaičiavę žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį kaltininkams arba teikia pretenziją draudimo bendrovei (jei tai draudiminis autoįvykis). Pavyzdžiui, jei autoavarijoje sužalojamas žmogus, jo gydymo išlaidos išieškomos iš draudimo bendrovės (jei automobilis yra apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu) arba iš eismo įvykio kaltininko (jei automobilis nedraustas šiuo draudimu). Jei autoavariją sukelia ir žmogų sužaloja nepilnametis, pagal Civilinio kodekso nuostatas žalą turi atlyginti tėvai ar globėjai. Tad jiems tuomet tenka sumokėti už avarijoje nukentėjusių žmonių gydymą. 

V. Griškovos teigimu, kai žala yra padaroma kelių asmenų, jie atsako solidariai. Šis terminas nereiškia, kad žala atlyginama po lygiai ar vienodomis dalimis. Jei žala padaroma bendrais veiksmais, TLK įgyja teisę reikalauti atlyginti visą sumą iš bet kurio kaltininko. 

Be to, žala PSDF biudžetui  gali būti padaroma ir neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Tai yra tokie atvejai kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos Sąjungos (ES) valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia ESDK, nors nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Kiekvienas gaunantis tokią kortelę įsipareigoja ja nesinaudoti, jei taptų neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Jei žmogus ES šalyse vis tik neteisėtai pasinaudotų minėta kortele, jis turėtų grąžinti PSDF padarytą žalą. 

Visais atvejais žalos dydis priklauso nuo suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšomis, kiekio ir kainų. 

Jei jau atsitiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, naudingiausia tai padaryti geranoriškai. Jei gautumėte pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti: arba iš karto pervesti visą sumą (jei ji nėra jums per didelė), arba atvykti į TLK (pagal savo gyvenamąją vietą) ir pasirašyti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis. Sutartis gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui, o konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį ar kitas aplinkybes.

2013 m. mažiausia  išieškotos žalos PSDF biudžetui suma buvo 40 litų dėl nežymaus sveikatos sužalojimo, o didžiausia – daugiau kaip 137 tūkst. litų už nukentėjusio asmens gydymą.

 


Pasitikrinkite
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
Būk protingas, nepermokėk už vaistus
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas